Skip Navigation

ADMINISTRATION            STAFF                  FACULTY


 


Melissa Kasmeier
Principal


Paul Vanasse
Assistant Principal


Fr. Jim Gigliotti, T.O.R.
Pastor


Laura Bates
Business Manager


Lisa Harrington
Director of Communications


Shannon Irwin
Athletic Director


Shannon Cruze
Nurse


Mindy Dyer
Director of Admissions


Rose Hall Welborn
Director of Development


Olga Buster
Front Office Manager


Dora Garcia
Facilities


Darlene Bauchman-Lopez
Network Administrator


Vicky Horton
Development Assistant


Stephanie Fenyes
Front Office Assistant
Spirit Shop Manager

 
EARLY CHILDHOOD
   

Deem
Karen Deem

Preschool 3 

Simmons
Lane Simmons

Preschool 3 

Morrow
Kim Morrow

Preschool 3 

Zarate
Blanca Zarate

Preschool 4 

Pfeifer
Debbie Pfeifer

Preschool 4 

MCAdoo
Kristen McAdoo

Preschool 4 

Townsend
Sandy Townsend

Preschool 4 

LaCicero
Jennifer LaCicero

Preschool 4 

Endres
Carly Endres

Preschool 4 

Rivera
Faith Rivera

Preschool 4 

Anderson
Davina Anderson

Preschool Aide 

 

 
KINDERGARTEN
   

DeemOrtega
Mireya Ortega

Kindergarten 

Ray
Eva Ray

Kindergarten 

Araujo
Consuelo Araujo

Kindergarten 

Bacich
Katie Bacich

Kindergarten 

   
 
FIRST GRADE
   

Uranga
Donna Uranga

First Grade 

Kinsey
Sharon Kinsey

First Grade 

Baumgartner
Elizabeth Baumgartner

PFirst Grade 

 
SECOND GRADE
   

Peters
Barbara Peters

Second Grade 

Louden
Dina Louden
Second Grade 

Stavens
Lauren Stavens

Second Grade 

 
THIRD GRADE
   

Swaim
Monica Swaim

Third Grade 

McAvoy
Kathleen McAvoy
Third Grade 

Crowder
Michelle Crowder

Third Grade 

 
FOURTH GRADE
   

Cox
Colleen Cox

Fourth Grade 

Sanchez
Stephanie Sanchez

Fourth Grade 

Thompson
Jessica Thompson

Fourth Grade 

 
FIFTH GRADE
   

Castorani
Sara Castorani

Fifth Grade

Luskey
Katherine Luskey

Fifth Grade 

Stevens
Jean Stevens

Fifth Grade 

 
SIXTH GRADE
   

Jones
Sandi Jones

Sixth Grade 

Watts
Angie Watts

Sixth Grade 

Rangel
Joe Rangel

Sixth Grade 

 
SEVENTH & EIGHTH GRADE
   

Porras
Jane Porras

Learning Support Specialist
ELA/Religion 

Stavens
Michelle Stavens

ELA/Religion 

Alaniz
Rosemary Alaniz

Biology/Science 

Cornevin
Christina Cornevin

ELA/Religion 

Reed
Carolyn Reed

Spanish 

Schwalbe
Payton Shlemon

Mathematics 

Gourgues
Barbara Gourgues
History 
   
 
SPECIALS
   

Irwin
Shannon Irwin

PE/Athletic Director 

Vincent
Callie Vincent

PK-6th Spanish 

Frame
Adam Frame

Music 

Graddy
Linda Graddy

Enrichment Specialist

Brown
Robin Brown

Art 

Trutter
Patti Trutter

Reading Specialist 

 
SUPPORT TEAM
   

Silva
Leticia Silva

Support Team 

Breyer
Mary Breyer

Support Team 


 

     
SAS ALERT